EN  |  FI  |  LV  |  LT  |  EE
 
 

Kas tarkvara üllatab?


27.11.2003

Postimees Infotehnoloogia 27.11.2003

Üldlevinud arusaamise firma minimaalse tarkvaravajaduse kohta võib tavaliselt kokku võtta kaheastmelisena - firmajuht teab, et suurema jama vältimiseks on tal vaja ühte või mitut raamatupidajat ning et raamatupidajad ei ole nõus tööd tegema, kui neil raamatupidamistarkvara ei ole. Järeldus saab olla vaid üks - firmal vaja raamatupidamistarkvara. Sellest järeldusest tuleneva nõudluse baasil on nii kodu- kui välismaised tarkvaratootjad aastakümneid üllitanud erinevaid raamatupidamisprogramme ja neist välja kasvanud majandustarkvara. Kuna raamatupidamine kui selline pole juba väga pika aja jooksul üldse põhimõtteliselt muutunud, siis on hästi juurdunud ka arvamus, et raamatupidamis- ja majandustarkvara vallas pole eriti võimalik millegi uuega üllatada või on see nii raske, kallis ja keerukas, et seda pole võimalik Eestis teha.

Kaasaegset tarkvara on siiski suhteliselt kerge luua, kui seda algusest peale õigesti teha. Eesti tingimustes on selle trikiga hakkama saanud Gate Communications, mis pani 2000. aastal aluse tehnoloogiale, mille alusel loodud majandustarkvara keskkonda kasutavad tänaseks kümned Eesti ettevõtted. Gate Communications alustas olulisest - firma peab olema orienteeritud klientidele ja müügile, kõik muu peab kliendiga seotud protsesse ainult toetama. Sellele, olgugi et banaalsele, algtõele tuli lisada veel ainult uue tarkvara loojate moto, mille kohaselt iga firma töötaja peab endale vajalikul määral saama majandustarkvara kasutada ja suund oligi selge.

Gate Communicationsi poolt toodetav majandustarkvara keskkond Directo on kunagi püstitatud eesmärkide toimiv kehastus. Selleks on kaks põhilist relva - moodne internetipõhine tehnoloogia ja hinnamudel, mis ei piira kasutamist. Eesmärk on täidetud, iga firma töötaja saab majandustarkvarale ligi igalt poolt kust tarvis ja ta ei pea kunagi ahastama selle pärast, et temale vajaminev moodul või funktsioon on küll kuskil olemas, aga ülemus ei raatsi selle hankimiseks raha välja käia. Töötaja on rahul, sest ta saab tööd teha, mille üle on teadagi ka juhtkond õnnelik. Juhtkonna teeb sellise tehnoloogia juures õnnelikuks veel terve ootamatult kadunud probleemide pundar, mis igasuguse tarkvaralahenduse juurutamisega kaasas käib ja salakavalalt firma rahakotti pureb. Kõik pead vaevanud küsimused nagu "kust saada server", "kas ma pean nüüd ITmehele palka juurde andma", "kas keegi seda tarkvara kunagi uuendab ka", "miks ma oma raamatupidamisfirmast ainult kord kuus pädevaid aruandeid saan" või mõned muud huvitavad vapustused muutuvad tsentraliseeritud internetipõhise tarkvara kasutaja jaoks ajalooks. Majandustarkvara töötab nagu mobiiltelefon - kasutad kus tahad ja millal tahad, teed just sellist äri nagu ise tahad, vajadusel helistad klienditeenindusse et mõni pisiasi korda seada või ära muuta, maksad väikest kuumaksu. Lihtne. Sinu andmeid kaitsevad tulemüürid, tulekustutid, rauduksed, varundusseadmed ja muud kõrgtehnoloogilised vidinad, millest sa ei oska undki näha ja mille hinda sa ei taha kunagi teada, et kunagi üldse veel und saada.

Ilus unistus? Ei, reaalne tegelikkus. Igal firmal on täna võimalik oma majandustegevust juhtida tarkvaraga, mida pole vaja ei osta ega installeerida. Piisab sellest, kui töötaja arvutis on Internet Explorer ja internetiühendus ning ligipääs firma majandustarkvarale ongi tagatud. Kuna andmed paiknevad firma oma arvutite asemel korralikult kaitstud keskserveris, siis on tagatud nendest korrapäraste varukoopiate tegemine ja välistatud kõrvaliste isikute juurdepääs. Sarnaselt internetipankadele kasutatakse turvalist HTTPS ühendust, mis välistab ka majandustegevust kajastavate andmete "pealtkuulamise" nende internetis liikumise jooksul. Kui firma ei pea endale kallist võimsa SQL andmebaasitarkvaraga serverit soetama ja seda hooldama, vähenevad oluliselt nii sisemised kui ostetavad IT kulud. Täiendava kulude kokkuhoiu annab see, et interneti teel kasutatav tarkvara ei vaja paigaldamiseks, uuendamiseks või vigade kõrvaldamiseks mingeid töökohal tehtavaid toiminguid ega teenuseid. Kui tarkvara kasutatakse interneti kaudu, saab samal moel osutada ka tasuta kasutajatuge - firma töötajad saavad oma küsimustele vastused ja probleemidele lahendused, ilma et peaks päevi ootama (tasulise) konsultandi saabumist. See, et tarkvara kasutamise koht pole tähtis, avab täiesti uued võimalused kasvõi näiteks raamatupidamisteenus sisseostmiseks, raamatupidaja saab ilma kordagi firmat külastamata kogu aeg töötada reaalajaliste andmetega ja firma juhile on kogu aeg kättesaadav usutav aruandlus.

Eesti turul on sellist kaasaegset ja võimast tehnoloogiat võimalik kasutada võrdselt edukalt nii väikestel kui ka suurtel firmadel. Gate Communications pakub oma Directo keskkonnas kõiki neid võimalusi mõõduka kuumaksu eest. Kui klassikalise laivõrgu võimalusi ja vajalikke funktsioone pakkuva majandustarkvara eest tuleb ostes ka suhteliselt väikesel firmal tasuda 50 kuni 100 tuhat krooni, millele tavaliselt lisanduvad hiiliv hooldustasu ja vältimatud paigalduskulud, siis Directo keskkonda saab kasutama hakata ilma igasuguse stardimaksuta, tasudes ainult üheaegsete kasutajate ligipääsust sõltuvat kuumaksu, mis jääb väiksemate firmade puhul lausa alla tuhande krooni. Kasvava firma jaoks on ilmselt oluline tõik, et erinevalt tavapärasest mudelist erinevate moodulite kasutamise või toimingute arvu eest lisaraha ei küsita, kõik kasutajad saavad sõltumata oma kuumaksust nautida täielikku olemasolevat ja aja jooksul lisanduvat funktsionaalsust. Väikese raha eest kätte saadavad mitmekülgsed omadused teevad tarkvara atraktiivseks ja kasutatavaks peaaegu kõigile firma töötajatele. Uue firma majandustarkvara juurutamine või olemasoleva vahetamine pole ilmselt veel kunagi olnud nii lihtne.

Lihtsusest ja selle lihtsuse Eestimaal kasutamise otstarbekusest on aru saanud ka paljud eesti firmad. Eelmisel aastal alustas Gate Communications oma originaalsel OCRA tehnoloogial baseeruva majandustarkvara keskkonna pakkumist laiemale kasutajaskonnale, tänaseks päevaks kasutab Directo nime kandvat keskkonda peaaegu sada Eesti ja Baltimaade firmat, millede summaarne aastakäive on pooleteise miljardi krooni suurusjärgus. Moodsa ja turvalise tehnoloogia lihtsuse võlu ja kaine rahaline arvutus on paljude firmajuhtide infotehnoloogiliste tööriistade otsuse kallutanud tuntud "vana kooli" toodete, nagu Hansa seeria, Concorde XAL, Axapta jms asemel Directo teenuse suunas. Selgelt hallatavad kulud, operatiivne kasutajatugi ja kiire juurutusprotsess teevad Gate Communications i pakutava keskkonna eriti sobivaks noortele kasvavatele firmadele, aga laia ja pidevalt kasvava funktsionaalsuse võlu on sundinud nii mõnegi pikema ajalooga firma oma senist infosüsteemi hülgama. Selliste firmade arv ainult kasvab, mis näitab põhiliselt seda, et eesti firmajuhid suudavad endisest paremini hinnata info väärtust juhtimisvahendina.

Majandustarkvara valik on tähtis samm, mida tuleb hoolega kaaluda ja vajadusel ka häbenemata targematelt nõu küsida. Seda, kas moodsa ja eestimaise majandustarkvara keskkonna tungimine eesti ärimaastikule teeb kaalumise lihtsamaks või raskemaks, otsustab iga firmajuht ise.

Algallikas: Postimees infotehnoloogia eri

Return

 
 

Kontakt

 Directo OÜ Mõisa 4, 13522 Tallinn, Eesti

Directo

 kasutajatugi Telefon 671 8578 (E-R 09:00 kuni 17:00), Fax 671 8570, e-mail info @ directo .ee